Doğu'nun Hazineleri Turu - Pegasus Havayolları & AnadoluJet Havayolları ile 5 Gece 6 Gün

Fiyat Hesaplayın / Rezervasyon

Tur Programı

1. Gün: Van -Muş-Tatvan -Edremit- Güroymak- Gevaş

Havalimanı transferi kullanan misafirlerimizle birlikte Sabiha Gökçen Havalimanı’na hareket ediyoruz. Sabiha Gökçen Havalimanı İç Hatlar terminalinde bireysel olarak Check - in işlemlerimizi tamamlayarak İstanbul-Muş uçuşu ile uçuşumuzu gerçekleştiriyoruz. (Uçak saatlerinde oluşabilecek Rötardan dolayı programda değişiklik yapılabilir.) 07.55 sularında Muş Havalimanı’nda bizleri bekleyen aracımıza binerek turumuza başlıyoruz. Eşsiz bir Muş manzarasıyla aldığımız kahvaltımızla Doğu Anadolu’nun en büyük 2. ovası olan Muş ovası içerisinden geçerek seyahatimize başlıyoruz. Murat nehrinin hayat verdiği ovada ‘burası Muş'tur yolu yokuştur ‘ türküsünün eşliğiyle ilk ziyaret noktamız 13. Yüzyılda Selçuklular tarafından inşa edilen tarihi Murat Köprüsü olacaktır. Murat nehri kenarında vereceğimiz kısa fotoğraf molası sonrasında yönümüzü Bitlis ‘e doğru çeviriyoruz. Bitlis ‘te beş minare ağıtının hikayesini dinleyerek yapacağımız panoramik Bitlis turunda Ruslardan kalan çeşitli yapıları görme şansını yakalayabileceğiz. Bitlis kentini keşfettikten sonra dünya üzerinde bulunan en büyük Türk mezarlığına doğru yol alıyoruz. Süphan dağının eteklerine kurulmuş Ahlat kentinde, volkanik kayalardan yapılan ve Selçuklu Türk mezarlığı olarak bilinen devasa boyuttaki taşların üzerinde onlarca sembol ve yazılar bulunmakta. Mezarlık alanında yapacağımız yürüyüşte Emir Bayındır kümbetini görüp mezar taşlarına işlenmiş sanat harikalarını keşfedeceğiz.Dileyen misafirlerimizle (Ekstra) Türkiye ‘nin en büyük krater gölü olan ve Tarihçilerin İskender’in Cenneti olarak tanımladığı Nemrut Dağı krater gölüne çıkıyoruz. Krater gölü yolculuğumuz içerisinde Van gölünü 2400 metrelik bir rakımdan seyredebileceğimiz bir zirvede fotoğraf molası vermeyi de unutmuyoruz. Gezimizin ardından Bitlis' in en büyük ilçesi Tatvan üzerinden hareketle Van'ın Gevaş ilçesine ulaşıyoruz. Gevaş ' ta bizi bekleyen teknemize binip yaklaşık 30 dakikalık seyahatle Akdamar adasına varıyoruz. 10. yüzyılda kral Gagik adına yapılan ve bir dönem Ermeni vatandaşlarımızın en üst düzey ruhani liderlik makamı olan kiliseyi gezmeye başlıyoruz. Rehberimizin aktaracağı bilgilerle kilise üzerinde bulunan kabartmaların anlamlarını dinledikten sonra badem ağaçlarının içerinde kısa bir kahve mola veriyoruz. Akdamar adası gezimizin ardından teknemizle yapacağımız 30 dakikalık bir yolculukla karaya ulaşıp öğlen yemeğimizde Van Gölüne özgü olan İnci kefalinin tadına bakıyoruz. Yemeğimiz sonrasında Urartuların altın çağı olarak bilinen evrede inşa edilmiş olan Çavuştepe kalesine doğru yol alıyoruz. Urartuca yazısını okuyabilen ve yazabilen nadir kişilerden biri Mehmet amca ile tanışıyoruz. Mehmet amcanın Urartuca dilini nasıl öğrendiğini anlattığı güzel hikayesini dinleyip, kale gezimizi tamamlayıp, meşhur Hoşap kalesine doğru yönümüzü çeviriyoruz. Van Başkale yolu üzerinde Güzelsu mevkiinde bulunan Urartu kalesini gördükten sonra otelimize doğru yol alıyoruz. Akşam yemeği ve konaklama otelimizde.

Gezi Noktaları ;

 • Muş Ovası
 • Murat Köprüsü
 • Bitlis
 • Türk Mezarlığı
 • Ahlat
 • Emir Bayındır Kümbeti
 • Tatvan
 • Van
 • Akdamar Adası
 • Çavuştepe Kalesi
 • Hoşap Kalesi
 • Urartu Kalesi

Kahvaltı: Tur güzergahına uygun bir noktada alınır. (ekstra)
Öğle yemeği: Serbest menü (ekstra)
Akşam yemeği: Tur ücretine dâhil olarak otelde açık büfe veya set menü şeklinde sunuluyor.

 


2. Gün: Van

Sabah otelden alacağımız kahvaltı sonrasında Urartuların başkenti olan tarihte Tuşpa olarak bilinen kentte ilk ziyaretimiz noktamız ülkemizin en eski kalesi olan Van Kalesi olacaktır. Van Kalesinde anıtsal Urartuca yazıtları görüp, şehri ve Van Gölünün seyrini gerçekleştirip birçok hatıra fotoğrafı çekme fırsatımız olacak. Van Kalesi ziyaretimiz sonrasında yeni yapılan haliyle misafirlerini karşılayan ve oldukça zengin bir kronolojik eserler bütününe ev sahipliği yapan Van Müzesini geziyoruz. Kadim şehir Van’ın tarihinde yer alan bütün devletlere ve toplumlara dair mirasları Van Müzesinde görmek mümkün olacaktır. Hem canlandırmalarla hem buluntularla aklımızda kalan birçok soru işaretini giderecek olan Van Müzesindeki gezimizin ardından Van denildiğinde akla gelen ilk şey olan, eşsiz güzellikleriyle nam salmış Van kedilerini daha yakından görmek için Van kedi evine gidiyoruz. Van kedileri koruma altında olduğundan özel alanlarda yaşatılıyor. Kedi evi gezimizden sonra Van'ın meşhur olan halı/kilim atölyesine gidiyoruz. İran /Ermeni/Türkmen halı ve kilimleri hakkında detaylı bilgilendirme alıp yok olmaya yüz tutmuş bu sanatın inceliklerini hep beraber öğreniyoruz. Atölye sonrasında Van şehir merkezinde vereceğimiz serbest zamanımızda Doğu Anadolu bölgesinin en büyük kentlerinden biri olan Van 'ı keşfetme imkanımız olacaktır. Serbest zaman sonrasında otelimize geçiyoruz. Akşam yemeği ve konaklama otelimizde.

Gezi Noktaları ;

 • Tuşpa
 • Van Kalesi
 • Van
 • Van Kedi Evi
 • Halı / Kilim Atölyesi
 • Van Müzesi

Kahvaltı: Tur ücretine dâhil olarak otelde açık büfe veya set menü şeklinde sunuluyor.
Öğle yemeği: Serbest menü (ekstra)
Akşam yemeği: Tur ücretine dâhil olarak otelde açık büfe veya set menü şeklinde sunuluyor.


3. Gün: Kars- Iğdır- Van- Doğubayazıt- Tuzluca- Digor- Çaldıran- Muradiye

Sabah otelimizde alacağımız kahvaltının ardından, Van Gölü kıyısı boyunca seyahat ederek Muradiye Şelalesine ulaşıyoruz. Oldukça geniş bir alandan coşkulu bir şekilde, köpürerek dökülen şelalede vereceğimiz kahve molamızda bol bol fotoğraflar çekip şelalenin keyfini çıkarıyoruz. Şelale gezimizin ardından Çaldıran Ovasına ulaşıp, 1514 Çaldıran Meydan Muharebesi hakkında rehberimizin anlatımlarını dinliyoruz. Çaldıran ovasından geçtikten sonra volkanik kaya kütlelerini görerek Tendürek Dağı geçidinden geçiyoruz ve Doğubayazıt'a ulaşıyoruz. Ağrı Dağı'nın eteklerine kurulmuş Doğubayazıt 'ta Türkiye'nin tanıtım fotoğraflarında sıklıkla kullanıla İshak Paşa Sarayını gezmeye başlıyoruz. Osmanlı İmparatorluğu döneminde Topkapı Sarayından sonra inşa edilmiş en önemli saraydır İshak Paşa Sarayı. Dünya üzerinde ilk defa merkezi ısıtma sistemin kullanıldığı bu sanat harikası yapı, taç kapısıyla, selamlık ve haremlik bölümüyle bizi karşılıyor. Sarayın büyüleyici atmosferinde vereceğimiz serbest zamanımızda bolca fotoğraf alıp, Doğubayazıt'ı yukardan seyretme sansını yakalıyoruz. Serbest zamanımız sonrasında alacağımız öğlen yemeğiyle yönümüzü Doğu'nun Çukurova'sı olarak bilinen Iğdır 'a çeviriyoruz. Büyük Ağrı Dağı'nın eteklerinden süzülüp Iğdır Ovasının seyrine başladığımızda ülkemize en yakın Ermenistan kenti Metmazor'u da görüyoruz. Iğdır ovasının içerisinden geçerek, Tuzluca- Digor üzerinden hareketle 40 yıl Rus işgalinde kalmış ülkemizin en doğusunda ki kente, Kars 'a ulaşıyoruz. Konaklama ve akşam yemeği otelimizde.

Gezi Noktaları ;

 • Muradiye Şelalesi
 • Çaldıran Ovası
 • Tendürek Dağı
 • Doğubayazıt
 • İshak Paşa Sarayı
 • Iğdır
 • Metmazor
 • Kars

Kahvaltı: Tur ücretine dâhil olarak otelde açık büfe veya set menü şeklinde sunuluyor.
Öğle yemeği: Serbest menü (ekstra)
Akşam yemeği: Tur ücretine dâhil olarak otelde açık büfe veya set menü şeklinde sunuluyor.


4. Gün: Erzurum- Kars- Palandöken- Sarıkamış- Horasan- Selim

Sabah otelde alacağımız kahvaltıyla birlikte Ermenistan sınırında bulunan ve zamanında Ermenistan ' a başkentlik yapmış olan Ani Harabelerine ulaşıyoruz. Ani Harabeleri içerisinde hem mimari yapılar hem de coğrafi farklılıklarından ötürü büyüleyici bir yürüyüşe başlıyoruz. Kurtarıcı İsa Kilisesi, Resimli Kilise, Büyük Katedral, İpek Yolu Köprüsü ve Anadolu 'da ilk Türk camii olan Ebu El Manuçehr Camiisini görüp fotoğrafladıktan sonra yönümüzü tekrar Kars' a çeviriyoruz. Kars şehir merkezindeki ilk durak noktamız, zamanında Katedral olarak inşa edilen ve Rusların çekilmesiyle camiye dönüştürülen Fethiye Camii oluyor. Fethiye Cami gezimizin ardından Kars Şehir merkezinde bulunan Kars kalesini, Kümbet Camisini (12 havariler kilisesi) görüp, verilen serbest zamanda şehri tanıma fırsatı buluyoruz. Kars yöresel yemeklerinin tadına baktıktan sonra Sarıkamış’a hareket ediyoruz. Allahuekber Dağlarının eteklerinde yer alan, Sarıkamış yakınlarında 1914 yılında Rus ordularının ilerleyişini durdurmak için yola çıkan ama sert hava koşullarına yenik düşen askerlerimizin anısına yapılan şehitlik anıtına ulaşıyoruz. Şehitlik anıtında rehberimizin aktardığı Kafkas cephesi bilgilerini dinleyip Aras nehri takibiyle Horasan üzerinden Erzurum'a hareket ediyoruz. Aras nehrinin üzerine İlhanlılar tarafından inşa edilen tarihi Çobandede köprüsünü görüp Erzurum 'a ulaşıyoruz. Erzurum’da doğunun en büyük Ulu Camiisi ve ülkemizin en büyük medresesi olan Çifte Minareli medreseyi ziyaret ediyoruz. Bir Selçuklu anıt mezarlığı olan Üç Kümbetler’ ide gezdikten sonra Erzurum'un ünlü Oltu taşı işçiliğini görmek ve alışveriş yapmak için Taş Han’da serbest zaman veriyoruz. Serbest zamanımızın ardından Palandöken 'de bulunan otelimize geçiyoruz. Akşam yemeği ve konaklama otelimizde.

Gezi Noktaları ;

 • Kars
 • Ani Harabeleri
 • Fethiye Camii
 • Kars Kalesi, Kümbet Camii
 • Sarıkamış
 • Şehitlik Anıtı
 • Erzurum
 • Çobandede Köprüsü
 • Ulu Camii
 • Çifte Minareli Medrese
 • Üç Kümbetler
 • Palandöken

Kahvaltı: Tur ücretine dâhil olarak otelde açık büfe veya set menü şeklinde sunuluyor.
Öğle yemeği: Serbest menü (ekstra)
Akşam yemeği: Tur ücretine dâhil olarak otelde açık büfe veya set menü şeklinde sunuluyor.


5. Gün: Elazığ- Erzurum- Tunceli- Tercan- Pertek- Pülümür

Sabah otelde alacağımız kahvaltının ardından Aşkale-Pülümür vadisi üzerinden yönümüzü Tunceli 'ye çeviriyoruz. Pülümür vadisinde geçeceğimiz onlarca güzel tüneller sonrasında Munzur çayı ile Tunceli 'ye ulaşıyoruz. Doğu Anadolu'nun Yukarı Fırat bölgesinde bulunan Tunceli, Munzur Vadisi Milli Parkı ile son zamanlarda adından oldukça fazla söz ettirmiştir. Tunceli merkezde kısa bir serbest zaman veriyoruz. Serbest zamanımız sırasında küçük bir il olan Tunceli şehir merkezinde bölge insanıyla doğrudan tanışma ve sohbet etme imkanı bulabileceksiniz. Verilen kısa molanın ardından Munzur dağlarının eteklerinde bulunan Ovacık ilçesine hareket ediyoruz. Sarp kayalıkların arasından, daracık vadilerden geçerken doğanın bakirliği göz kamaştıracak. Ovacığa ulaştığımız zaman az önce derin vadilerden oldukça geniş bir ovaya ulaşmış olmanın hayretine düşeceksiniz. Organik tarım ile gündeme gelen Ovacık ilçesinden devam ederek Munzur Gözelere ulaşıyoruz. Gerçekten görenleri kendisine hayran bırakan güzelliğiyle Munzur Gözeler bölgesi, Munzur dağlarının kalbinden çıkıp gelen pırıl pırıl suların çağladığı büyülü bir manzara sunuyor ziyaretçilerimize. Munzur Baba efsanesini dinledikten sonra Gözelerden çıkan suların çevresinde çay kahve içebileceğimiz ve doğanın keyfini çıkarabileceğimiz bir serbest zaman veriyoruz. Serbest zamanımızın ardından tarihte resmi olarak Dersim olarak bilinen Hozat ilçesine doğru hareket ediyoruz.  İlçe merkezinde görülebilecek tarihi ya da doğal bir öğe bulunmasa da sıklıkla eski ismi ile gündemden hiç düşmemiş Hozat (Dersim) bölgesini ve muhteşem manzaralara ev sahipliği yapan yollarını keşfetmiş olarak Pertek’e ulaşıyoruz. Pertek’ den Feribot’ a binerek Keban barajı üzerinden Elazığ’a ulaşıyoruz. Konaklama ve akşam yemeği otelimizde.

Gezi Noktaları ;

 • Tunceli
 • Munzur Çayı
 • Munzur Vadisi Milli Parkı
 • Ovacık
 • Munzur Gözeleri
 • Munzur Baba
 • Hozat(Dersim)
 • Pertek
 • Elazığ

Kahvaltı: Tur ücretine dâhil olarak otelde açık büfe veya set menü şeklinde sunuluyor.
Öğle yemeği: Serbest menü (ekstra)
Akşam yemeği: Tur ücretine dâhil olarak otelde açık büfe veya set menü şeklinde sunuluyor.


6. Gün: lazığ- Sivas- Keban- Divriği- Kangal- İstanbul

Sabah otelden alacağımız kahvaltı sonrasında eski Elazığ 'a yani Harput 'a çıkıyoruz.4000 yıllık tarihi bulunan Harput kalesine neden süt kale dendiğini rehberimizden dinledikten sonra Anadolu 'nun pizza kulesi olarak kabul gören yatık minaresiyle ünlü Harput  Ulu Camii ziyaret ediyoruz.tarihi Harput evlerini dışarıdan gördükten sonra  Keban 'a gidiyoruz.Türk mühendislik tarihi açısından önemli kabul edilen Keban ilçesinden ismini  alan Keban barajı nın seyrini gerçekleştirip  Arapgir üzerinden Kemaliye 'de ilk ziyaret noktamız karanlık kanyon ve taş yol olacaktır. Amerika 'da bulunan Grand Kanyonun ardından dünyanın 2. Büyük kanyonu olarak bilinen Karanlık Kanyon ve Fırat nehrinin dağları delerek oluşturduğu yer yer 800 metreye ulaşan sarp ve dik yamaçların kıyısı boyunca uzanan taş yol sizleri hayrete düşürecek.taş yol insan emeğinin ve karalılığının en önemli sembolüdür.Kanyon gezimiz sonrasında Tübitak tarafından bölgede düzenlenen doğa gezileri sırasında toplanmış olan canlı-bitki- maden türlerinin sergilendiği en büyük doğa tarih müzesini geziyoruz.Kemaliye merkezde vereceğimiz serbest zamanda öğlen yemeğimizi yeyip sokak aralarında bulunan eski eğin evlerini keşfedip bol bol fotoğraflar çekebileceğiz.sonrasında taş dibi mahallesinde bulunan Lökhane 'ye gidip salim ustadan lök tatlısının nasıl yapıldığını öğrenip eski bir un değirmenini görüyoruz.Bir dönem ilk okullarda marş olarak okutulan ‘ Orda bir köy var uzakta ‘ dizelerini yazan Ahmet Kutsi Tecer 'in köyüne Apçağa köyüne yönümüzü çeviriyoruz.köyde yapacağımız güzel bir yürüyüşle çekeceğimiz fotoğraflar eşliğinde kartal yuvasını andıran Kayabaşı kır kahvesine çıkıp Kemaliye 'yi , Fırat nehrini tepeden seyrederek çaylarımızı ve kahvelerimizi  yudumlayıp gezimizi sonlandırıyor , Malatya'ya hareket ediiyoruz. .Malatya'da 'yapacağımız panoramik gezimiz sonrasında havalimanına geçiyoruz.Malatya -İstanbul uçağı ile İstanbul’a uçuyoruz. Siz sayın misafirlerimize diğer turlarımızda tekrar görüşmek üzere veda ediyoruz.

Gezi Noktaları ;

 • Elazığ
 • Harput
 • Harput Kalesi
 • Harput Ulu Camii
 • Keban
 • Kemaliye
 • Karanlık Kanyon, Taş Yol
 • Lökhane
 • Apçağa Köyü

Kahvaltı: Tur ücretine dâhil olarak otelde açık büfe veya set menü şeklinde sunuluyor.
Öğle yemeği: Serbest menü (ekstra)
Akşam yemeği: Tur ücretine dâhil olarak otelde açık büfe veya set menü şeklinde sunuluyor.


Fiyata Dahil Olan Hizmetler

 • Otellerde 5 Gece Yarım Pansiyon Konaklama
 • Otelimizde Açık Büfe veya Set Menü 5 Sabah kahvaltısı
 • Otelimizde Açık Büfe veya Set menü 5 Akşam Yemeği
 • Lüks Araçlar ile Ulaşım 
 • Çevre Gezileri
 • Rehberlik hizmetleri
 • Otobüs içi İkramları
 • 1618 Nolu Turizm Kanununa Göre Zorunlu Seyahat Sigortası

Fiyata Dahil Olmayan Hizmetler

 • Programda Belirtilen İlk Gün Sabah Kahvaltı
 • Programda Belirtilen Son Gün Akşam Yemeği
 • Tüm Öğle Yemekleri
 • Tüm Yemeklerde Alınan İçecekler
 • Müze kart – (Rezervasyon sırasında 70 TL karşılığında eklenebilir. Kültür ve Turizm bakanlığına bağlı müzelere girişlerde gereklidir.)
 • Müze ören yeri girişleri
 • Ekstra Belirtilen Tüm Organizasyonlar
 • Tüm Özel Harcamalar

Tur Hareket Detayları

Kalkış Yerleri:
  Tur Hareket Tarihleri:

  Fiyatlar

  Yorumlar


  Doğu'nun Hazineleri Turu - Pegasus Havayolları & AnadoluJet Havayolları ile 5 Gece 6 Gün Hakkındaki Düşünceleriniz

  Bu tur için toplam puanınız

  Tur ne kadar eğlenceliydi?

  Rehberler ne kadar ilgiliydi?

  Oteller / yemekler nasıldı?

  Tur güzergahı nasıldı?

  Ad Soyad

  Tur Hakkındaki Yorumunuz

  Tur Hakkında Genel Bilgilendirme

   Gidiş Ulaşımı 

  Pegasus Airlines Pegasus Airlines - PC2490 05:35 - İstanbul, Türkiye (SAW-Sabiha Gökçen Uls.) 07:35 - Mus, Turkey (MSR) 

  Dönüş Ulaşımı

   Anadolu Jet Anadolu Jet - TK7319 20:00 - Malatya (MLX-Erhaç) 21:40 - İstanbul, Türkiye (SAW-Sabiha Gökçen Uls.)


  İptal Şartları


  Vize Bilgileri